Dřevostavby – bydlení 21. století

Dřevostavby v posledních letech zkrátka „frčí“. Po celém světě se staly doslova fenoménem, dominují hlavně ve Skandinávii, Skotsku nebo USA a na chuť jim pomalu začínáme přicházet také my, Češi. A to navzdory tomu, že je u nás silně zakořeněná tradice zděných staveb a také jistá konzervativnost a nedůvěra. Ta je ovšem zbytečná.

Zdravé bydlení

Zdravé bydlení 21. století, které reprezentuje moderní způsob života se vším, co k němu patří – přesně tak označují dřevostavby odborníci. A jejich slova potvrzují i ti, kteří v takových obydlích žijí. Dřevo dýchá, voní a nese v sobě pozitivní energii, takže příznivě působí na lidskou psychiku a pomáhá uvolnit stres. Navíc spoluvytváří příjemné tepelné klima, reguluje totiž vlhkost a částečně zabraňuje vzniku plísní. Dřevostavby tak představují ideální bydlení i pro alergiky a astmatiky, kterým se v nich lépe dýchá, jelikož se tady nedrží mikroby ani bakterie.

Ekonomické výhody

Ekonomické hledisko vždy sehrávalo důležitou úlohu a nejinak je tomu i v tomto případě. Podstatnou položku z finančního rozpočtu může ukrojit nejen samotná stavba, ale také nároky na její provoz. Třeba na vytápění. Chcete-li respektovat životní prostředí a navíc ještě ušetřit, pak si pořiďte tepelné čerpadlo, které využívá sluneční energii. Označované bývá jako zdroj tepla budoucnosti, uspoří vám až 80 % potřebné energie pro vytápění a ohřev vody.

bungalov-emma-4

Dlouhá životnost

K argumentům, které často zaznívají proti dřevostavbám, patří nízká životnost. Ta je přitom stejná jako v případě zděného rodinného domu. Rozhodující vliv má především kvalita materiálů společně s kvalitou, přesností a pečlivostí odvedené práce. Pokud je tedy postavena podle zásad a jsou dodržena základní pravidla užívání a údržby stavby, lze její životnost měřit na staletí. Není tedy třeba bát se toho, že by se rozpadla nebo shnila. Otázkou ovšem zůstává, zda má cenu lpět na tom, aby dům vydržel sto let. Nároky na bydlení se totiž mění a mezi generacemi tak vzniká propastný rozdíl ohledně jejich představ.

Na vaše přání

Rodinné domy nemusí být podle jedné šablony a vypadat přesně tak, jako v katalogu. Nevyberete-li z typových projektů, nechte si vytvořit dřevostavbu na klíč, která bude maximálně vyhovovat potřebám, vkusu i životnímu stylu celé vaší rodiny. Zvolte si styl, velikost, dispozice uspořádání – budete se lépe cítit v přízemním bungalovu nebo raději upřednostníte dům na patro? Záleží jenom na vás, jaké bydlení vám bude říkat pane. Tak, žijte podle vašich představ, zdravě, spokojeně a bez kompromisů!

Zpět na reference