Jak probíhá instalace tepelného čerpadla

Každá domácnost sleduje své běžné provozní výdaje. Většinový podíl energií spotřebujeme pro ohřev vody a vytápění. Zimní měsíce tak nepřináší pouze nepříjemné počasí, vyšší náklady na svícení, ale také zásadně zvýší měsíční rozpočet právě kvůli topení.

Ze svých požadavků na komfortní teplotu nemusíte nijak ubírat. Řešení pro úsporné a zároveň bezpracné vytápění existuje. Tepelná čerpadla využívají teplotu ze svého okolí ze vzduchu, země nebo slunečního záření. Pro svůj provoz sice využívají jistý díl elektrické energie, ovšem ve velmi malém podílu. Pro běžné spotřebitele přináší snadnou obsluhu, možnost volně regulovat stupeň vytápění, včetně možného ovládání na dálku přes internet nebo aplikací chytrým telefonem. Nespornou výhodou je také bezobslužný provoz. Před zimní sezonou nemusíte shánět dovoz topiva, vyhradit skladovací prostory. Tepelné čerpadlo využijete pro ohřev vody po celý rok, v zimních měsících pro vytápění, v létě lze tepelným čerpadlem chladit.

Řešení pro moderní i starší domy

Tepelná čerpadla pracují s relativně nízkou výstupní teplotou. Ideálně se zapojují v systémech podlahového nebo stěnového vytápění. Tento způsob vyhřívání vám přinese také nejpříjemnější pocitové teplo. Děti si můžou hrát přímo na podlaze, po místnosti můžete chodit na boso. Teplota příjemně stoupá a vyplní celý prostor. Při vybavení interiéru nejste omezeni plochou topného tělesa. Moderní čerpadla však dokáží pracovat i s vysokou teplotou. U starších domů s již instalovanými rozvody není třeba od základu vše měnit. Pokud měníte kotel na tuhá paliva za tepelné čerpadlo, tak obvykle stávající topný systém je dostačující a není třeba ho upravovat.

Účinná technologie

V základu obsahuje tepelné čerpadlo výparník, kompresor, kondenzátor a expanzní ventil. Získávání tepla pak probíhá třemi základními směry – voda / voda, vzduch / voda, země / voda. Jednotlivé typy od sebe odlišuje potřebné zázemí, velikost pozemku pro instalaci techniky, ale také velikost vytápěné plochy a potřebná výkonost. Pokud uvažujete o instalaci tepelného čerpadla, prvotně dobře volte dodavatele. Profesionální dodavatel s vámi projde rozdíly v jednotlivých typech čerpadel, zváží možnosti a pomůže vám zvolit ideální variantu. Pracuje nejen s přístupem k aktuálním novinkám, ale i z důležité vlastní zkušenosti. Může vám tak reálně lépe doporučit účinný systém.

Podpora dotačních programů

Velkou výhodou je možnost čerpání dotací pro pořízení tepelného čerpadla. Mnoho programů podporuje aktivní využití ekologicky příznivých zdrojů vytápění. I v tomto případě se můžete spolehnout na informace dodavatele. Kvalitní firma vám může zprostředkovat také nejlepší možné podmínky pro financování.

Záruka kvalitního čerpadla i servisu

Výrobci garantují zpravidla 2 až 5 let záruční lhůtu pro kompresory, ostatní komponenty jsou garantovány až 10ti lety. Nicméně skrytá vada, stárnutí materiálu nebo nešťastná nehoda může způsobit náhlý výpadek. Bohužel i u vybavení domu platí pravidlo, že pokud se má projevit chyba – projeví se v nejméně vhodnou dobu. Jistě je nepohodlné řešit náhlý výpadek, zajišťovat alternativní zdroj tepla a spoléhat na kvalitu a rychlost servisu souběžně s běžným hektickým režimem celé rodiny. Právě proto je ideální již od začátku spolupracovat s firmou z vašeho regionu. V případě dotazů na provoz, asistence při zabíhání nebo servisu v případě poruchy, je pro místní firmu mnohem jednodušší pohotově reagovat. Odpadá problém s dojezdem na delší vzdálenost, nemusíte do telefonu nepřesně popisovat projevy poruchy. Instalační firma může snadno přizpůsobit svůj pracovní čas vašim dispozicím. 

Pořízení tepelného čerpadla je bezesporu návratnou investicí. Nicméně nákup zařízení a jeho instalace jsou znatelnou položkou rodinného rozpočtu. Při výběru a sestavení kalkulace se tak neřiďte pouze samotnou výškou ceny hlavní výbavy. Do rozvahy zahrňte také možná rizika, opravy a spolehlivost i časovou dostupnost montážní nebo servisní firmy. Regionální dodavatelé vám budou blíž, budou rychleji reagovat a možné poruchy vyřeší s minimální časovou ztrátou a případně bez nutných vedlejších doprovodných výdajů na zajištění tepla v přechodné době. Nečekané výdaje a dlouhá odstávka provozu čerpadla může prvotní výhodnou pořizovací cenu posunout do nevýhodných rovin.

 

Zpět na reference