Jak začít topit tepelným čerpadlem?

Tepelná čerpadla patří mezi často skloňované varianty pro vytápění i ohřev vody. Nabízí nepoměrně nízké náklady, jednoduchou obsluhu a vysoký komfort užívání.

Odborný posudek domu

Koupit a začlenit tepelné čerpadlo do vytápění domu můžete relativně kdykoli, vzhledem k výši investice a poměrně složité problematice, je však ideální předem tuto variantu probrat s odbornou firmou. I při jasném rozhodnutí o pořízení se návrh projektu a realizace neobjede bez předchozí návštěvy a přesného měření.

Je třeba přesně stanovit tepelné ztráty vytápěného objektu a navrhnout optimální výkon čerpadla. Při výběru se zohledňuje velikost vytápěné plochy, provoz, odhad spotřeby teplé vody a další parametry. Teprve na základě přesných údajů je možné vybrat vhodný typ a systém tepelného čerpadla a jeho umístění.

Nejjednodušší je oslovit regionální firmu, na kterou můžete získat dobré reference z okolí a která vám bude na blízku v případě dalších konzultací nebo i pozdějších oprav. Firmy se pohybují v oboru se zkušeností, mají přehled o nejnovějších technologiích a navíc za vás mohou vyřídit i veškeré papírování, včetně žádosti o dotace. Řízení bude probíhat pro vás jednodušeji a s větší nadějí na úspěch.

Výhodná sazba elektrické energie

S hotovým projektem musíte včas zažádat o trvalé připojení odběrného místa. Tepelné čerpadlo je podporováno i odběrem energie elektřiny ve výhodnější sazbě. Ušetříte tak nejen na samotném vytápění, ale s lepším tarifem se sveze i provoz ostatního zařízení v domácnosti. Čerpadlo tedy skrytě přináší další úlevy a výhody.

Realizace čerpadla

Čerpadlo se poté instaluje na předem vybrané místo. Někdy je třeba upravit technické zázemí, pak přichází na řadu příprava elektroinstalace a zařízení je možné zapojit do stávajícího oběhu. Veškeré práce provádí odborná certifikovaná firma. Předá vám plně funkční systém a provede základní instruktáž k obsluze.

Pokud máte šanci získat dotaci, firma ještě doplní podklady o další potřebné dokumenty o instalaci tepelného čerpadla a doloží fotografiemi její skutečnou realizaci.

Instalace tepelného čerpadla je bezesporu velkou změnou a investicí, ale od prvního dne vám ušetří čas a uleví. Nebudete muset před každou sezonou domlouvat dodávku uhlí nebo dřeva. Také nemusíte během topné sezony odbíhat a přikládat, hlídat revize, bát se dalších omezení v zákoně o ekologickém vytápění a podobně. Teplotu domu můžete regulovat prostřednictvím ovládacího panelu nebo dokonce na dálku prostřednictvím internetu. Co je však nejdůležitější, v porovnání s jakýmkoli dosavadním způsobem vytápění ušetříte nemalou částku v domácím rozpočtu.

 

Zpět na rady a tipy