Jaká je účinnost tepelného čerpadla a co je topný faktor?

Tepelná čerpadla pracují s několikanásobně vyšší účinností, navíc garantují tichý, levný a bezstarostný provoz. Čerpadlo dokáže převzít komfortní vytápění domu i provozovny včetně ohřevu vody, přitom výrazně sníží náklady na energie. Účinnost vytápění je daná mechanismem, kdy kompresory nevytváří teplo, ale přečerpávají tepelnou energii z nižších hodnot do vyšších pomocí chladiva, které tepelnou energii načerpá ze vzduchu z okolního prostředí, nebo ze země, či spodních vod. Tím dosahují vysoké účinnosti.

Využijte mimořádně efektivní zdroj

Plynové kotle dosahují hodnoty okolo 98%, kondenzační dokážou hodnotu 100 dokonce mírně překročit. Elektrokotle se pohybují v podobných číslech, nicméně spotřeba plynu nebo odběr elektrické energie přináší v zimním topném období nemalé výdaje.

Levnější variantou je topení tuhými palivy, zde však původní výhodu v úspoře podstatně ovlivňuje složitá údržba, potřeba pravidelně přikládat a také včas zajistit dostatečnou zásobu paliva. Tepelná čerpadla nevyžadují v podstatě vůbec žádnou kontrolu. Moderní ovládací prvky dovolují řídit vytápění i na dálku a upravit komfortní klima v celém domě. Zjednodušeně – ušetříte starosti s údržbou, ušetříte prostor pro skladování topiva, a ušetříte i finanční prostředky. Jediná nevýhoda tepelných čerpadel obecně je vysoká pořizovací cena.

16-9 skola  tepelne_cerpadlo_vduchvoda_alphainnotec_lwc_80mi_cerhovice

Vysoký topný faktor

Účinnost tepelného čerpadla označuje topný faktor. Jednoduchý výpočet poměřuje získané teplo vůči spotřebované energii. Logicky platí, čím je COP vyšší, tím je čerpadlo, či další jiný zdroj, výhodnější.

Pokud uvádí výrobce COP v hodnotě 1, pak platí jednoduchý přepočet. 1kWh energie elektrické promění čerpadlo na 1 kWh tepla pro ohřev interiéru i vody, což je například obyčejný elektrokotel. Tepelná čerpadla však dosahují hodnot mnohem vyšších. Topný faktor systémů vzduch – voda se pohybuje od 3 do 4,6 čerpadla v systému země – voda mají dokonce COP 5 a tuto hodnotu už překračují. Při výběru tepelného čerpadla hraje roli však i další důležitý faktor, a tím je vedení rozvodů. Běžné radiátory vytápí byt teplou vody v rozmezí 50–70 °C.  Podlahové vytápění si však ke stejnému efektu vystačí s teplou vodou pouze na cca 35 °C. Tedy i správné řešení vedení rozvodů může ovlivnit celkový rozpočet na pořízení čerpadla a následně i běžné náklady.

V každém případě stojí tepelná čerpadla za úvahu. Pořízení technologie je poměrnou investicí, využít však můžete dotační programy. Navíc můžete počítat s garancí velké úspory v běžném provozu i po několik desítek let.

Kontaktujte nás

 

Zpět na reference