Je možné vytápět byty v panelovém domě tepelným čerpadlem?

Tepelná čerpadla se s dlouhodobým výhledem řadí mezi preferované zdroje. Výkonná zařízení dokáží zajistit komfortní vytápění interiéru i ohřev vody. Regulaci teploty můžete pohodlně řídit ovládacím panelem, využívat přednastavené programy nebo i dálkově měnit aplikací chytrého telefonu. Nepoměrnou výhodou je nulový vznik zplodin a bezúdržbový provoz. Odpadá starost s dodávkou a uskladněním topiva. Čerpadla dokáží zásadně snížit spotřebu energie a v mnohaletém horizontu šetří životní prostředí i váš rodinný rozpočet.

Čerpadla vzduch – vzduch

Tepelná čerpadla přejímají a kumulují teplotu z okolního vzduchu, vody nebo země. Podle technického řešení a typu čerpadla pak je třeba zajistit i odpovídající montáž. Čerpadla vzduch – voda jsou v tomto ohledu nejjednodušší variantou. Venkovní sběrač je možné umístit na stěnu budovy i střechu. Relativně malý pevný kryt je odolný vůči vlivu UV záření, spádové vodě i změnám teplot. Kumulovaný teplý vzduch přechází do druhé části zařízení, která jej přenáší do rozvodového systému. Moderní vybavení nabízí využití ve vytápění i ohřevu vody, zajímavou možností je také přepnutí v letních měsících z vytápění na chlazení. Jediné zařízení tak zaštítí důležité technické funkce a poslouží k velmi komfortnímu užívání bytu po celý rok.

Nízké náklady a pohodlný provoz

Odpovědí na úvodní otázku je tedy “ano”. I byty v panelovém domě můžou efektivně využívat tepelná čerpadla, snížit náklady na vytápění a zlepšit komfort bydlení. Ideální variantou jsou čerpadla Alpha Innotec. Jejich montáž směřuje k relativně malým plochám střechy, možné je ustavit je i u sklepních prostor. Čerpadla vzduch – voda patří mezi hlučnější zdroje, nicméně svým výkonem nepřekračují nepříjemný limit. Umístění stranou od obytných prostor pak zcela odstíní hluk větracího systému. Hluk nebude rušit ani vás, ani okolní partaje.

solarex-alpha-innotec

 

Při zvažování instalace vlastního čerpadla doporučujeme obrátit se vždy na regionální firmy. Pořizování čerpadel je investicí. Při náhodné poruše nebo špatném nastavení vám místní firma zajistí okamžitý servis nebo výměnu. Snadno také získáte reálné reference od bývalých klientů.

Neméně důležitý je také fakt, že čerpadla jsou často spojena s výhodnými ekologickými programy nebo dotacemi, které vyhlašují obce a kraje. Odborná firma vám pomůže reálně zhodnotit šanci na získání státního příspěvku a pomůže vám naplnit i žádanou dokumentaci.

Zpět na reference