Tepelná čerpadla: Nejčastější dotazy

Tepelná čerpadla jsou často skloňovaným pojmem, který směruje majitele domů i bytů k úsporným zdrojům vytápění i ohřevu vody. Tepelná čerpadla nejsou na trhu novinkou, přesto se často zájemci ptají na obecné informace.

Cena čerpadel a srovnání běžných nákladů s jinými zdroji tepla?

Tepelná čerpadla jsou investicí. Relativně vysoká částka je však rychle vratná. Plynový kotel pořídíte v řádech levněji, jeho provoz vás však bude stát každou sezonu mnohem víc. Investice do čerpadla se vrátí výrazně nižším odběrem elektrické energie na celou domácnost. Navíc ušetříte čas a práci. Nemusíte se starat o průběžné kontroly, neohrozí vás navyšování cen energií a například oproti topení pevnými palivy se nemusíte starat o dostatečnou zásobu, přikládání ani čištění topeniště.

16901_dsc02587

Tepelná čerpadla mají delší životnost a jsou státem podporovaným zdrojem, který má účinně chránit životní prostředí. Výhodou je také možnost dosáhnout na dotační programy Nová zelená úsporám nebo Kotlíkové dotace, které původní cenu čerpadla zásadně sníží a pomůžou k efektivnímu zdroji dosáhnout i běžným domácnostem. Do budoucna se připravují opět další dotační tituly.

Jaký výkon je třeba dosáhnout pro vytápění domu nebo bytu?

Každá stavba i uživatel prostor klade na výkon tepelného zdroje jiné nároky, nicméně tepelná čerpadla jsou schopná vytopit každý interiér na komfortní teplotu. Potřebný výkon čerpadla ovlivňuje stav zateplení, tepelné úniky i velikost prostoru. Odborný prodejce vám však může nabídnout přesné měření a následně vybere ideální typ, který vyhoví daným podmínkám.

Stejně tak k výběru výkonu čerpadla zváží další požadavky, jakými může být zapojení čerpadla i pro ohřev vody, nebo dokonce pro vytápění v zimě a chlazení v létě.

Je čerpadlo určené jen pro novostavby?

Tepelná čerpadla pracují obecně s nižní výstupní teplotou. Jsou vhodná pro vedení podlahového vytápění, nicméně nabízí i typy s výstupní teplotou k 70 °C a ty plně vyhoví i napojení na klasické radiátory. Obvyklá praxe však ukazuje, že při záměně za kotel na tuhá paliva obvykle nízkoteplotní TČ toto bez problému zvládá.

Co pravidelná údržba?

Běh čerpadla je řízený automatickými systémy. Nemusíte kontrolovat ani jakkoliv regulovat výkon podle vývoje počasí. Naopak, čerpadla je možné naprogramovat podle vlastních potřeb. V době vaší nepřítomnosti mohou jen temperovat interiér, vyhřát dům před vaším příchodem a podobně. Systém je možný napojit k chytrému telefonu a ovládat i dálkově přes internet.

Obstojí čerpadlo i v tuhé zimě?

Čerpadlo přejímá teplotu z okolí i za podmínek blížících se k nule. Moderní čerpadla neovlivní na výkonu ani okolní vzduch v hodnotách až do -20 °C.

16591_tepelne_cerpadlo_vzduchvoda_alphainnotec_lw_81a_vrany

Zajímají vás podrobnosti i možný provoz čerpadel ve vašem domě? Spoustu informací můžete najít na webu v technických materiálech výrobce. Nicméně doporučujeme vždy spolupracovat s regionální firmou, která vám může zprostředkovat vlastní zkušenosti z reálného provozu. Navíc vám čerpadlo nainstaluje a zprovozní. Jakékoliv poruchy nebo nejasnosti můžete řešit ihned a bez čekání na dojezd specializovaného technika.

Pro více informací  nás prosím kontaktujte.

 

Zpět na rady a tipy