Tepelná čerpadla vzduch/voda – Průvodce porovnání nabídek

Tepelná čerpadla jsou skvělým řešením pro vytápění i ohřev vody. S minimálním odběrem energie vám zajistí komfortní teplotu bytu po celý rok, navíc nevyžadují průběžnou údržbu ani doplňování topiva. Současná legislativa upřednostňuje využívání obnovitelných zdrojů a s pořízením čerpadla jsou spojeny výhody kotlíkových dotací. Tepelná čerpadla jsou drahými výrobky. Při prvním pohledu na nabídky vás může navíc zaskočit poměrně velký rozsah cen, za které jsou čerpadla nabízena. Bližší zkoumání vám pomůže roztřídit reálné nabídky od uměle upravených nebo nevýhodných investic.

Montáž a elektroinstalace

Při porovnání nabídek je důležité soustředit se nejen na prodejní cenu, ale i na cenu montáže včetně elektroinstalace. Zejména výrazně výhodná čerpadla tyto dvě položky v ceně neobsahují a při instalaci se pak reálná vydaná částka výrazně navýší. Pečlivým prostudováním se vyhnete nepříjemnému překvapení. Velmi důležité je také poptávat servisní firmy ze svého okolí. Náhlé poruchy jsou domácí dodavatelé schopni řešit rychleji a účinněji. Opět se tak vyhnete zbytečným prodlevám v opravě, čekání na náhradní díly i vyšší částce za opravu.

Vytápění i ohřev vody

Tepelná čerpadla voda / vzduch dokáží řešit nejen vytápění, ale i ohřev vody. Celoroční ohřev probíhá přímo tepelným čerpadlem, nebo se voda pouze předehřívá a následně z akumulační nádrže dohřívá v elektrickém bojleru. První varianta je úspornější, doporučujeme orientovat se na tyto typy.

16255_tepelnecerpadlovzduchvodaalphainnoteclwc120400litrutuv

Čerpadlo můžete napojit na vyhřívání klasickými radiátory i podlahové vytápění. Velmi důležitá je i kvalita zpracované izolace domu. V novostavbách, ve kterých jsou dobře řešené tepelné ztráty, bude stačit i méně výkonné čerpadlo. Garantuje vám komfortní provoz a minimální náklady. U starších objektů je dobré zvážit účinnost tohoto druhu vytápění a zvážit i investici do úpravy izolace ještě před pořízením čerpadla.

Zajímavými doplňky moderních zařízení je návaznost na bezdrátové technologie. Čerpadla můžete ovládat nejen hlavním panelem, ale i dálkově třeba pomocí chytrého telefonu. Upřímně zvažte, jak často a kdy budete regulovat teplotu domu. Čerpadla dokáží automaticky držet nastavenou teplotu, nespoléhejte jen na termostat. Ekvitermní regulátor doladí teplotu topné vody v závislosti na venkovní teplotě. Pro běžné užívání bohatě postačí.

Výhody regionálních dodavatelů

Hlavní doporučení vždy platí ke komunikaci se spolehlivými dodejci. Rozumný prodejce přirozeně upřednostní své obchodní zájmy, ale pomůže vám najít skutečně vhodné a kvalitní řešení s ohledem na velikost a stav vašeho domu, vaše představy i možnosti. Investicí do čerpadla vynakládáte poměrně vysokou částku, kvalitní dodejce by vás měl informovat a pomoci vám dosáhnout i k státem vyhlášeným dotacím. Lokální prodejce by se měl orientovat nejen napříč výrobci a technickými podrobnostmi čerpadel. Vždy vás dokáže upozornit na doplňkové funkce, za které zaplatíte, ale v běžném provozu nejsou natolik zásadní potřebou.

Záruka spolehlivých výrobců

A před definitivním rozhodnutím si dobře projděte podmínky záruky. Koupením zařízení získáte klasickou záruku, kterou můžete příplatkem rozšířit. Nejspolehlivější záruku vám zajistí buď garance pojišťovny, nebo nadnárodní výrobci. Malosériový výrobce vám sice může nabídnout výrazně nižší cenu, ale v průběhu instalace budete muset doplácet instalační materiál a v případě poruchy riskujete kličku v uznání podmínek a následně úhradu plné částky za opravu. Nízká cena se vám tak časem prodraží a přinese s sebou zbytečné starosti na víc.

Tepelná čerpadla jsou sofistikovaná zařízení, která snadno získávají teplo z okolí, jejich instalace a využití je možné pro byty, rodinné domy i větší veřejné prostory. Jsou ideálním řešením i v případě, kdy velikost pozemku nebo potřebná technická úprava nedovoluje uložit plošný kolektor a využít efektivnější čerpadla voda/země. Při výběru si dopřejte čas a prodiskutujte své potřeby i s více dodavateli.

 

Zpět na reference