Tepelné čerpadlo vzduch-voda nebo země-voda?

Tepelná čerpadla jsou trvalým řešením pro vytápění domu nebo bytu i pro ohřev vody. Pracují s vysokou úsporou energie, nezatěžují životní prostředí a jejich pořízení je podporováno řadou dotačních programů. Při pořízení nové technologie je však třeba dobře uvážit správný typ.

Země – voda

Tepelná čerpadla země-voda jsou relativně náročné pro instalaci. Pro sběr tepla využívají buď geotermální vrt, nebo prostorově rozvitou síť plošného kolektoru. U novostaveb, kde se předpokládá úprava zahrady až v poslední fázi, není problém zahrnout další zemní práce. Položení sběračů probíhá rychle a v budoucnu se neočekávají další zásahy. U malých pozemků nebo domů s upraveným okolím je možné nahradit plošnou stopu hlubokým vrtem. Po složitější instalaci vás však čekají jen výhody. Zařízení nevydává téměř žádný hluk a pracuje s téměř konstantním výkonem po celý rok, v zimě účinnost kolísá jen mírně. Pořizovací cena patří i díky rozsáhlé práci při instalaci mezi vyšší kategorie.

Vzduch – voda

Tepelná čerpadla vzduch – voda využívají teplo ze vzduchu svého okolí. V letních měsících není s hromaděním tepla problém, v chladných zimních měsících je účinnost čerpadla podstatně menší. Dočasná nevýhoda se dá řešit přídavným zdrojem, který v mrazivých dnech podpoří chod čerpadla. V mírném pásmu se však není třeba bát zvýšených nákladů, mrazivé dny se naší země dotýkají pouze výjimečně a s krátkým trváním.

Při instalaci stačí umístit venkovní jednotku na zeď domu a uvnitř ji napojit na oběhový systém. Relativně nenáročná instalace je rychlá a čerpadlo můžete okamžitě využívat. Snadnější montáž se odráží i v pořizovací nižší ceně. Mírnou nevýhodou může být hlučnost ventilátoru, který řídí chod čerpadla.

cerpadlo-rijen

Nechte si poradit

K úvahám nad správným typem čerpadla se nebojte přizvat odbornou firmu. Profesionální dodejce je schopný objektivně zvážit vaše reálné možnosti, stav domu i pozemku a přihlédne i k vlastním zkušenostem. Může vám na realizovaných projektech ukázat rozdíly ve výkonosti, shrne náročnost a průběh instalace, může předat i spokojenost klientů, kteří zařízení využívají delší čas. Srozumitelně vám vysvětlí princip fungování jednotlivých typů a také doporučí konkrétní variantu s ohledem na velikost vašeho domu, nároky i vaše očekávání.

Dotační programy – požádejte o výhody

Tepelná čerpadla jsou rozumnou a praktickou investicí, která vám dlouhodobě pomůže snížit náklady na vytápění i ohřev vody. Nebojte se složité technologie a neznámých termínů. Tepelná čerpadla jsou vhodným řešením pro většinu budov i bytů. Jejich pořízení pak navíc podporuje řada programů. Dotace vám můžou pomoci dosáhnout na vysoce účinná zařízení nebo výrazně sníží náklady na pořízení. Do budoucna vám pak tato technologie přinese výhody a trvale nízké náklady na provoz vytápění i ohřevu vody.

Zpět na rady a tipy