Výhody a nevýhody vytápění tepelným čerpadlem

Tepelná čerpadla jsou často skloňovaným termínem a doporučovaným zdrojem tepla. Moderní vybavení dokáže s minimální spotřebou energie zajistit vytápění i ohřev vody. Přináší jejich provoz pouze výhody, nebo představuje i komplikace a omezení? Je čerpadlo univerzálním řešením jak pro novostavby, tak starší objekty?

Vysoká vstupní investice a technické změny

Jako první vás při rozhodování o novém zdroji tepla bude zajímat cena. Pořízení čerpadla je investicí a nikoliv malou. Podle způsobu sběru tepla pak je třeba upravit technické zázemí a připravit dům na přechod na nový zdroj, u starší domů je někdy doporučené zajistit také dům tepelně izolovat. Pořízení čerpadla nicméně podporuje stát a při realizaci je možné zažádat o kotlíkové dotace nebo dotace Zelená úsporám, které značnou část rozpočtu pokryjí. I při omezeném rozpočtu tak můžete reálně dosáhnout na kvalitní vybavení, a navíc s garancí dlouhodobého provozu.

16255_tepelnecerpadlovzduchvodaalphainnoteclwc120400litrutuv

 

Výhodou je také přechod na výhodnější tarif odběru elektřiny. Čerpadla využívají v plném provozu pouze zlomkový odběr energie, zbytek domácnosti však může využít výhodnějšího tarifu a obecně sníží veškeré náklady všech dalších zařízení. Vstupní náklady se pak vrátí v několika sezonách úsporným provozem, levné topení vám zůstane s garancí výrobce zařízení i několik desetiletí.

Nulové zásoby topiva, obsluha na dálku

Velkou výhodou tepelného čerpadla je také pohodlí, které s sebou do vašeho domu přinese. Nemusíte včas zajistit dostatečnou zásobu topiva, dřeva nebo uhlí, a vyhradit technickou místnost. Stejně tak nemusíte trávit čas obsluhou kotle, čištěním, zatápěním a přikládáním. Moderní zařízení je vybavené jednoduchým obslužným panelem, který navíc můžete ovládat přez internet a párovat s funkcemi chytrého telefonu. Vytápění upravíte flexibilně podle aktuálního počasí nebo svých potřeb. Komfortní teplo bude samozřejmostí. Tepelná čerpadla jsou ideální jak pro podlahové vytápění, tak i pro nízkoteplotní radiátorový systém.

Tepelné čerpadlo i přes vysokou vstupní investici jednoznačně představuje velkou výhodou. Bonusem, který by měl nabývat čím dál větší důležitost, je pak také ekologický dopad. Provoz čerpadla využívá obnovitelné zdroje a je šetrný k životnímu prostředí. Na čistém vzduchu bez stop spalin by mělo záležet každému.

Projděte si možnosti, které čerpadla nabízí i pro váš dům. Tepelná čerpadla Alpha Innotec představují optimální řešení pro malé i velké domácnosti, nabízí varianty i pro provozovny, obchodní centra nebo kancelářské objekty. Řada dodavatelů může nabídnout speciální finanční produkty k tomu určené s výhodným financováním.

solarex-alpha-innotec

 

Zpět na reference